BUTLINS AYR REDCOATS 1967

BUTLINS AYR 1967 REDCOATS

BACK ROW

--1--

--2--

Justin
Gregor

GDRed

Jude
O'Neil

GDRed

--5--

Mary
Kelso
Swimmer

--7--

--8--

David
McCallion

Bingo

Derek
Brandon


ROW
3

--1--

--2--

Revue
Dancer

Revue
Dancer

Revue
Dancer

Revue
Dancer

Beryl
Boyce

Secretary

Revue
Dancer

Revue
Dancer

Revue
Dancer

Revue
Dancer

--12--

--13--


P.
Ansell

OTDance

--2--

--3--

--4--

--5--

--6--

Tommy
Kellighan

SwimCoach

--8--

Margaret
Mackin

GD Red

--10--

--11--

--12--

--13--


R.
Ansell

OTDance

Barry
Cave

StageMn

Archie
Baker

Chairman

Ray
King

'Uncle'

Gus
Britton

ChiefRed

David
Mackin

AEM

Peter
Millington

Ents.Mangr.

H. J.
King

AEM

Jo
Millington

Hostess

Terry
Dale

Compere

Beryl
Pedley

RadioB

??
??
TTCoach

John
Pulman

Snooker

ALL OTHER REDCOATS - including end of season students:
J. Adams, Diane Slater, Vera Cope, S. Beeston, L. Barnard, R. Holloway, W. Patterson, C. Heyes,
D. Brandon, M. Miller, Sarah Lawrence, James McKay, Henry Eagles, Mary Glynn,
John Wright, John McCallum, Marty McCrory, William Watson, James Currie.

With thanks to RAY KING and EVE LACEY for the photo, and PETER MILLINGTON for the names.

Peter Millington adds:

"God Bless Them, every one, and my very warmest wishes to anyone who remembers me."

Peter Millington

(Entertainments Manager, Ayr / Brighton / Blackpool )

[ Terry Dale's real name was Terry Pedley, and so Beryl Pedley was his missus.]

[Justin Gregor (Back Row No.3) was promoted to Camp Compere the following year at Ayr.]

[ Jude O'Neil (Back Row No.4) also went on to become a Butlins Camp Compere, and worked at Pwllheli 1969, Filey in 1971 and 72, and Skegness 1973.]

[ John Pulman was the reigning World Snooker Champion during his residency at Ayr in 1967. A list of just some of his achievments is as follows:

1923 - English Amateur Champion.1946 - runner-up in the World Snooker Championship.

1955 and 56 - runner-up in the World Snooker Championship. 1957-68  - World Champion ]

o-o-o-0-o-o-o

Other BUTLINS AYR Redcoat Teams

AYR REDCOAT TEAM 1968

AYR REDCOAT TEAM 1969

AYR REDCOAT TEAM 1970

Back to Home

.

Row 1: 1 R Ansell Dance Teacher 2 Barry Cave Stage Manager 3 Archie Baker House Chairman 4 Uncle Ray Children's Uncle 5 Gus Britton Chief Redcoat (*D) 6 David Mackin AEM 7 Peter Millington EM 8 H.J.King AEM 9 Jo Millington Chief Hostess (*D) 10 Terry Dale (Pedley) Compere 11 Beryl Pedley Radio Butlin 12 ?? TT Coach 13 John Pulman Word Snooker Champion

Row 2: 1 P. Ansell Dance Teacher 7 Tommy Kellighan Swimming Coach 9 Margaret Mackin GD

ROW 3: 7 Beryl Boyce EM's Secretary. The rest are Resident Revue Co. dancers/GD Reds

BACK ROW 4 Jude O'Neill GD 5 David McCallion Bingo Operative 6 Mary Kelso Swimmer